Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Ważniejsze wydarzenia w Gminie

Spotkanie Młodych w Wiślicy
Śpiew, taniec i modlitwa przy relikwiach świętych i błogosławionych, pantomimy i świadectwa zdominowały XII Diecezjalne Spotkanie Młodzieży Diecezji Kieleckiej, które odbyło się dnia  21 czerwca 2014 r. w Wiślicy – w historycznym miejscu pierwszego chrztu państwa Wiślan. W spotkaniu uczestniczyło co najmniej 1000 osób.
Zlot przebiegał pod hasłem „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie”. Ważnym punktem programu zlotu młodzieży była Msza św. w bazylice wiślickiej pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana i biskupa pomocniczego Mariana Florczyka. Homilię, nawiązującą m.in. do wagi sakramentu chrztu w życiu młodego człowieka, wygłosił bp Kazimierz Ryczan.
Na zakończenie spotkania młodzieży odbył się koncert grupy „PANdamusic”.
Zlot w Wiślicy był zarazem elementem przygotowań do jubileuszu Chrztu Polski i XXXI Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku, których miejscem także będzie Wiślica.

 

Koncert „Wojciech Kilar – Missa Pro Pace" w Wiślicy
W Bazylice Najświętszej Marii Panny w Wiślicy w dniu 4 lipca 2014 roku  zabrzmiała "Msza dla pokoju" – "Missa Pro Pace", głębokie w wymowie dzieło Wojciecha Kilara, silnie oddziałujące na słuchaczy szczelnie wypełniających świątynię.
Skłaniająca do modlitwy muzyka wyzwalała emocje, nad którymi, jak mówi śpiewająca partie sopranowe – Joanna Freszel, na różne sposoby musieli panować wykonawcy.
W wykonaniu “Mszy dla pokoju” Wojciecha Kilara, poza Joanną Feszel i trojgiem innych solistów, wziął udział Chór Filharmonii Wrocławskiej i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej. Całością dyrygował Jacek Rogala.

 

Dożynki 2014 - "Jakże nie kochać tej Ziemi – Święto Plonów 2014"
W niedzielę 17 sierpnia 2014 roku Gmina Wiślica świętowała dożynki. Uroczystość, jak co roku była huczna i przygotowana z rozmachem, a pierwszym jej punktem była wystawa wieńców dożynkowych na rynku. W samo południe w pięknej, zabytkowej bazylice mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny odprawiona została msza święta dziękczynna za zebrane zbiory. Eucharystii przewodniczył ks. prałat Wiesław Stępień, proboszcz parafii, a piękną oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP Wiślica.

Po wspólnych modlitwach zgromadzeni w uroczystym orszaku przeszli na plac dożynkowy, gdzie odbyła się dalsza część rolniczego święta. Korowód prowadziła wspomniana już orkiestra dęta, na ludowo przygrywała także kapela Zespołu Pieśni i Tańca „Wiśliczanie".

W chwili, gdy plac zapełnił się po brzegi na scenie pojawił się prowadzący imprezę Grzegorz Kamiński. Dyrektor miejscowej szkoły wraz z wójtem gminy Wiślica Stanisławem Krzakiem serdecznie i ciepło powitali wszystkich zgromadzonych. Miłym akcentem były dożynkowe chlebki, które gościom wręczały uśmiechnięte Łatanianki.
Oficjalne przemówienia były kolejnym punktem uroczystości. Gospodarz gminy Stanisław Krzak głęboko pokłonił się rolnikom dziękując im za całoroczną ciężką pracę na roli.

„Zagroj mi muzyko!" -pod takim hasłem odbyła się tradycyjna część obrzędowa, którą zainicjowała prezentacja sylwetek starostów dożynkowych. Tego zaszczytnego zadania podjęli się tym razem państwo: Anna Kaszuba i Marcin Szostak.

Bardzo ważnym momentem było przekazanie na ręce gospodarza gminy chleba dożynkowego. Wójt Stanisław Krzak z należnym szacunkiem przyjął od starostów ten, jakże piękny symbol rolniczej pracy i obiecał, że będzie dzielił go równo i sprawiedliwie, tak, by wystarczyło dla wszystkich. Rumiane, pachnące bochny wypieczone z tegorocznych zbóż na wspólny stół przekazali mieszkańcy niemal każdej miejscowości w gminie.

„Plon niesiemy plon!" -przy dźwiękach tej staropolskiej pieśni obrzędowej delegacje wieńcowe zaprezentowały na scenie owoce swojego trudu. Złociste kłosy misternie splecione i ozdobione kwieciem na dożynkowy stół przynieśli mieszkańcy Łatanic, Gorysławic, Szczerbakowa i Szczytnik. Kapela Wiśliczanie zagrała wiązankę ludowych melodii, by, zgodnie z tradycją goście mogli obtańcować wieńce.

W części artystycznej Święta Plonów 2014 wystąpił wspomniany już Zespół Pieśni i Tańca „Wiśliczanie” oraz Góreczczanki z Górek. Zaśpiewała także utalentowana wokalistka Patrycja Sagan.

Wiślickie dożynki nie mogłyby się obejść bez pysznych domowych przysmaków. Gospodynie z poszczególnych sołectw jak zwykle stanęły na wysokości zadania serwując dania gorące, przystawki i słodkie desery.

Zwieńczeniem gminnego święta plonów w Wiślicy był występ Iwana Komarenki oraz zabawa taneczna pod gołym niebem.